Safra kesesi taşı nedir?

Safra kesesi taşı, safra kesesi içinde oluşan taş ya da taşlardır. Safra kesesi, karaciğerin altında armuda benzeyen bir kesedir. Karaciğer tarafından üretilen safrayı depolar.  Safra kesesi içerisinde kalsiyum tuzları, kolesterol ve safra pigmentlerinden kaynaklanan sert kitlelerin oluşmasına safra kesesi taşı adı verilir. 3 mm altındaki kitlelere ise safra kesesi çamuru denir. Safra taşı, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülür. Genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde daha sıktır.

SAFRA KESESİ TAŞI NEDEN OLUR?

Safra kesesi taşı için risk faktörleri şunlardır;

  • Kadın olmak
  • Yaşın ilerlemesi
  • Kilo fazlalığı
  • Çok doğum yapmış olmak
  • Sağlıksız beslenme
  • Genetik yatkınlık
  • Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek
  • Kolesterol içeren gıdalarla beslenme
  • Sarışın ve açık tenli olmak

SAFRA KESESİ TAŞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra taşları genellikle erken dönemde genellikle herhangi bir şikayete yol açmazlar. Büyük çoğunluğu sessiz olarak kalan bu taşlar, çoğu zaman başka nedenlerden dolayı yapılan bazı tetkikler sırasında tesadüfen fark edilir.

Safra kesesi içinde bulunan ve hareket eden taşlar, safra kesesinin çıkışını ya da safra kanalını tıkarsa, safranın bağırsağa akışı engellenir. Bu durumda karın ağrısı, sarılık, idrar renginde koyulaşma, bulantı, kusma ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Safra kesesi taşına bağlı ortaya çıkan ağrı, genellikle karnın sağ üst köşesinde ve sırta vuran ağrı şeklindendir.

SAFRA KESESİ TAŞININ TANISI NASIL KONUR?

Safra kesesi taşlarının büyük çoğunluğu belli olmaz. Ancak safra kesesinin çıkışını tıkayan taşlar ve ana safra kanalına düşen taşlar karın ağrısı, sarılık, bulantı ve kusma, idrar renginin kırmızı ya da kahverengi olması gibi belirtilerle kendini gösterir. Genellikle safra kesesi taşları ultrason ile kolayca tespit edilir.

SAFRA KESESİ TAŞININ TEDAVİSİ NASILDIR?

Safra kesesi taşının tedavisi ameliyat ile safra kesesinin alınmasıdır. Buna kolesistektomi adı verilir. Ameliyat açık ya da kapalı yöntemle (laparoskopik) yapılır. Safra kesesi ameliyatlarının büyük çoğunluğu kapalı olarak gerçekleştirilir. Açık ameliyat, genellikle daha önce karın ameliyatı geçirilen kişilerde uygulanır.

Ameliyat videosu
API key not valid. Please pass a valid API key.