Safra kesesi karaciğer alt yüzüne yapışık armut şeklinde bir organdır. Safra kesesi hastalıklarında en sık görülen safra kesesi taşlarının yol açtığı problemlerdir. Safra kesesi taşları da en çok tıkanma sarılığına neden olur.

Safra Kesesi Taşlarının Oluşumu ve Devamındaki Hastalıklar

Safra kesesi taşları kolestrol ve pigment taşları olarak ikiye ayrılır. Kolestrol taşları mekanizması tam belli olmayan bir nedenle kolestrolün safra kesesi içine çökmesi nedeni ile oluşurlar. Pigment taşları, koyu renkli taşlardır ve genellikle siroz, safra yolları tıkanıklığı, kan yıkımı olan hastalıklarda görülür. Bu taşlar tedavi edilmediğinde yani ameliyatla kese alınmadığında bu taşlar safra yollarına düşerek tıkanma sarılığına yol açarlar. Ayrıca onikiparmak bağırsağındaki tümörler yine pankreas bezinin baş kısmındaki tümörler, bağırsak parazitlerinin safra yollarına girmesi de tıkanma sarılıklarına yol açabilir. Gecikmiş hastalarda hastaların sağlıklarına kavuşmaları için hem cerrahi teknik zorlaşmakta hem de hastanede kalış süresi artmaktadır. Ayrıca, safra yolu taşlarının yol açtığı sarılık ve pankreatit gibi klinik tablolar ölüm tehlikesini de birlikte taşımaktadırlar.

Safra Kesesi Hastalıkları Kimlerde Görülür ?

Bazı durumlarda ölüme bile götürebilecek safra kesesi taşları bayanlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görülürken, özellikle beyaz tenli ve kilolu bayanlarda ise zayıf ve esmer tenli bayanlara oranla görülme riski daha fazladır.

Safra Kesesi Taşlarının Belirtileri

Safra kesesi taşları karın ağrıları, omuz ve sırt ağrıları, hazımsızlık, şişkinlik, ekşime, yanma, bulantı, kusma gibi sindirim sistemine ait belirtilerle ortaya çıkar. Aynı zamanda tıkanma sarılığın da ise ilk farkedilenin göz beyazlarının sararması, idrar renginin koyuluğu ve büyük abdestin renksiz oluşu da hastalığın önemli kanıtlarındandır.

Safra Kesesi Hastalıklarının Tedavisi

Safra kesesi hastalıklarında ultrasonografi, bilgisayarlı karın tomografisi, MR ve endoskopi ile safra yollarının alt kısmının görüntülenmesi, kan ve idrar tetkikleri ile tanı konulmaktadır. Tıkanma sarılıklarının tedavisi hastalığın nedenine göre bir yöntem uygulanmaktadır. Safra yolunda taş varsa endoskopik yada laporoskopik yolla taş çıkartılır ve yine laporoskopik olarak safra kesesi de alınır. Tümörlerde ise, açık ameliyatla safranın bağırsağa akması ilave bir yolla sağlanır. Tıkanma sarılıklarının bir diğer adı da cerrahi sarılıklardır. Bu nedenle ilaçlar ancak ağrı giderici yada iltihap giderici olarak etkilidirler. Tek seçenek cerrahi müdahaledir.

Safra Kesesi Hastalıklarının Tedavi Edilmemesi Durumunda

Taşlı safra keseleri ameliyat edilmediği takdirde tıkanıp, şişip delinebilirler. Tıkanma sarılığı ve buna bağlı karaciğerin bozulmasına neden olabilir. Uzun süre safra kesesinde taş olan hastalarda safra kesesinde kanser gelişme riski vardır ve bu komplikasyonların hepsi ölüm nedeni olabilir. En çok korkulan komplikasyon ise ölüm riski çok daha yüksek olan taşın safra yoluna düştüğü pankreasın ağzını tıkayıp pankreatite neden olduğu durumdur.

Safra Kesesi Ameliyatından Sonra

Safra kesesi ameliyatından sonra yeme içme kısıtlaması olmadığı gibi özellikle hasta ameliyattan önce yiyip içemediği yumurta, çikolata ve kahveyi artık istediği kadar tüketebilirken her türlü aktiviteyi de yapabilir. Sadece hastanın nadiren görülen ateş yükselmesi ve ameliyat yerlerindeki kızarıklık yada ağrı durumunda doktoruna başvurması gerekmektedir.

Ameliyat Videosu