Masa Başı Çalışanların Hastalığı Kıl Dönmesi

– Kıl Dönmesi nedir ? Nasıl oluşur ?

Kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fıstül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani dermoid kist veya pilonidal sinüs , cilt altı kıl yuvası demektir. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi ve girdiği yerde bakterinin de katkısı ile etrafı iltihaplandırması, cerahatlı, kanlı, pis kokulu akıntılar ve abseler oluşturmasıdır. Hastaların yarısı apse yani kuyruk sokumunda şişkinlik, kızarıklık ve şiddetli ağrı ile doktora başvururlar. Bir diğer yarısı ise zaman zaman kuyruk sokumunda sertlik hissi, pis kokulu akıntı veya iç çamaşırda kanlı lekeler şikayeti ile doktora gelirler. Kıl dönmesi vücudun başka yerlerinde, parmaklar arası koltuk altı, göbek ve kasıkta görülebilir.

– Kıl dönmesi daha çok kimlerde görülür ?

İlk belirtiler genellikle 20 yaş civarında başlar. Erkeklerde kadınlara nazaran 3 kat daha fazla görülmektedir. Kadınlarda, erkeklere göre daha erken yaşta görülür. Ayrıca kişilerin meslekleriyle de bağlantılıdır. Özellikle sert büro koltuklarında ve bilgisayar başında, özellikle kaykılık pozisyonda uzun süre oturanlarda veya uzun süre jip kullananlarda, otobüs yolculukları yapanlarda daha sık görülür. Bu nedenle masa başı çalışanların hastalığı olarak da nitelendirilir.

– Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir ?

Hastalığın evresine göre tedavi şekli uygulanıyor. Kalıcı çözüm ise mevcut artık dokunun, cerrahi olarak çıkartılması ve yara onarımı ile sağlanıyor. İltihaplı ve apseli dönemlerde, içeride biriken iltihabın lokal anestezi ile boşaltılmasıdır. Apse geçince veya apse olmadan başvuran hastalarda tedavi ameliyattır.

Günümüzde 3 çeşit ameliyat yapılmaktadır;

* Genel anestezi altında pilonidal sinüs çıkarılır ve yara açık bırakılır. İyileşme çok zaman alır. Ancak tekrarlama oranı çok düşüktür.

* Genel anestezi altında pilonidal sinüs çıkarılır ve yara ağzı karşılıklı dikilir. Çok hızlı iyileşir. Bu yöntemde de tekrarlama oranı düşüktür.

* Limberg Flep yöntemi : Benim ekibimle birlikte en çok tercih ettiğim yöntemdir. Bu uygulamada sonuç çok başarılıdır ve günümüzde tekrarlama oranı %1’lere yakındır.

Kıl dönmesi ameliyatlarında yapılan Flep yönteminde, kist yada enfekte cilt eşkenar dörtgen şeklinde çıkarıldıktan sonra kalan boşluk sağ kalçadan hazırlanan derinin döndürülerek dikilmesi ile kapatılır. Bu yöntemle hasta ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkabilir ve 1 hafta sonra ise işene geri dönebilir. Ayrıca estetik sonucu çok mükemmeldir ve tekrarlama riski çok çok düşüktür.

× Whatsapp Hattı