Kasık fıtığı nedir ? Kaç çeşittir ?

Fıtık sık görülen bir sorundur. Fıtık, karın iç organlarının bir kısmının doğumsal veya sonradan oluşan zayıf noktalardan karın dışına çıkmaları olarak tanımlanabilir. Organların dışarıya çıktığı bu açıklığa fıtık halkası deniliyor. Hastaların çoğu zaman fark edebildikleri bu halka, geniş olabileceği gibi parmak kalınlığından daha dar da olabilir. Fıtık iç ve dış fıtık olarak iki tiptir. Dış fıtıklarda bedende oluşan çıkıntı kolayca fark edilirken, iç fıtık karının içinde mevcut aralıklardan yada daha önceki ameliyatlara bağlı yapışıklıkların arasından bağırsakların girmesi yada dönmesiyle oluşur. En çok karının her iki alt kısmında görülen bu fıtığa inguinal fıtık yani kasık fıtığı adı verilir.

Kasık fıtığı nasıl oluşur ?

Ağır kaldırma sonucu oluşan kasık fıtığı, ansızın ortaya çıkar, kişi kasığında birden bir gevşeme, sonra da ağrı hisseder. Bu olay kısa sürer ve hasta kasığındaki çıkıntıyı fark eder. Çıkıntı genellikle yumuşaktır, öksürdükçe şişer ve yatınca bütünüyle yok olur. Fıtık çok büyürse erbezleri torbasına da inebilir. Sürekli olarak ağır kaldırmayı gerektiren işlerde ise hem rahatsızlık verir hem de çalışmayı aksatır. Eğer zamanında tedavi edilmezse bağırsak tıkanıklığı ya da fıtık boğulması gibi ciddi sorunlar gelişmektedir.

Fıtık boğulması ne demektir ?

Fıtık kesesinin içine geri dönemez, zaman geçtikçe fıtık kesesinin içindeki bağırsaklar şişer, kanlanması bozulur ve acilen ameliyatla kangren olan bağırsağın alınması gerekir.

Kasık fıtığı neden erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür ?

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülmesi testislere giden damar ve sinirlerin kasık kanah denilen bir açıklıktan karın dışına çıktıkları için burasının karın duvarının en zayıf bölgesi olduğunu tedavi edilmediğinde çok ciddi sorunlara zemin oluşturabileceğini belirtmektedir. Kadınlarda ise, bu kanalda rahmi yerinde tutan bağlardan biri geçer ve açıklığı daha az görülmektedir.

Aynı zamanda sporcu fıtığı olarak da adlandırılan kasık fıtığı neden sporcularda çok sık görülür ?

Gençlerde özellikle sporcularda kasık fıtıkları sıkça görülür. Bunun nedeni efor sırasında karın içi basıncının aşırı artmasıdır. Artan bu basınçla karın duvarındaki en zayıf yer olan kasık kanalının içi ağzına bağırsak yada omentum dediğimiz yağ dokusu sıkışır. Dışardan bakıldığında yada muayene edildiğinde herhangi bir şişlik bulunmaz. Dinlenme ile bu ağrı geçer. Bazen radyolojik tetkiklerle de sporcu fıtıklarına tanı konulamayabilir.

Sporcuların kasık bölgesindeki bu ağrılar bazen adalelerdeki minik kopmalar veya minik travmalar sonucu kanamalarla karışabilir. En geç 2 haftalık dinlenme ve fizik tedavilere rağmen geçmeyen kasık ağrılarını kasık fıtığı olarak düşünmek gerekir.

Kasık fıtığının tedavisi nasıl yapılıyor ?

Kasık fıtığının tedavisinde tanı konulduğunda ameliyat edilmesi büyük önem taşır. Boğulma olmadan tedavi çok kolay ve iyileşme çok hızlı olur. Ameliyat sonrası tekrarlama oranı düşüktür. Ana prensip fıtık kesesinin yok edilmesi ve karın duvarının takviye edilmesidir. Eskiden karın duvarı çok sıkı dikişlerle sağlamlaştırılırdı. Bu da bazı sakıncalar taşıyordu. Ameliyat sonrası hastaların öksürmesi ve ıkınmasıyla dikişler yırtılabiliyor ve tekrar fıtık oluşabiliyor. Günümüzde artık karın duvarı sentetik yamalarla sağlamlaştırılıyor. Karın duvarının zayıf noktalarının üzerine yama konuluyor ve bu yama karının sağlam bölgelerine gevşek dikişlerle tespit ediliyor. Gevşek dikişler iki avantaj sağlıyor. Ameliyat sonrası gerginlik ve ağrı olmuyor, ayrıca tekrar yırtılma riski minumuma iniyor.

Kasık fıtığı ameliyatından sonra hastalar ne kadar zamanda sosyal aktivitelerine dönebilirler ?

Hastalar kasık fıtığı ameliyatı sonrası sadece bir gün hastanede kalırlar. En geç bir hafta içinde normal aktivitelerine dönebilirler. Ameliyattan 3 hafta sonra ise, tam kapasitelerine kavuşabilirler.

Ameliyat Videosu
API key not valid. Please pass a valid API key.
× Whatsapp Hattı