Hemoroid-Hemoroid ( Basur ) nedir ?

Hemoroid alt dalları Fistül ve anal fissür olarak ikiye ayırıyoruz

* Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur yada mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak iki ayrı grupta değerlendirilirler. Zamanla, oluşum nedenlerinin etkisiyle birlikte, anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

– Hemoroidin nedenleri nelerdir ?

* Barğırsak alışkanlığında değişiklikler
( kabızlık, ishal ),
* Gebelik ve doğum,
* Hareketsiz yaşam,
* Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek ),
*Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar ),
* Alkol alışkanlığı,
* Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında asit oluşumu,
* Kalın bağırsak kanseri,

– Hemoroidin belirtileri nelerdir ?

* Rektal kanama ( makattan taze kırmızı renkli kanama ),
* Ağrı,
* Makatta ele gelen şişlik,
* Akıntı, makatta ıslaklık hissi,
* Kaşıntı,

– Bu şikayetlerle başvuran hastalarda görülen diğer hastalıklar nelerdir ?

* Bu şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz gibi başka hastalıklarda görülebilmektedir. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir.

– Hemoroidde tanı nasıl konulur ?

* Bu şikayetlerle hekime başvuran hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan anal muayene genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş yada üstü kabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın bağırsak tümörü olup olmadığı araştırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın bağırsak kanserinin belirtisi olabilir.

– Hemoroidin dereceleri nelerdir ?

1. Derece Hemoroid : Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır.

2. Derece Hemoroid : Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.

3. Derece Hemoroid : Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede makatın dışında hemoroid memeleri görülür. Bu memeler hastanın kendisi yada doktor tarafından içeriye gönderilebilir.

4. Derece Hemoroid : Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Buradaki hemoroid memeleri makat içine gönderilemezler ( devamlı dışarıdadırlar ).

– Hemoroid nasıl tedavi edilir ? Tedavi yöntemleri nelerdir ?

* Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi altta yatan kabızlığın giderilmesi,

* Diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi,

* Lokal krem ve pomatla tedavi,

* Skleroterapi ; Hemoroid memesinin içine enjektörle sonradan katılaşan bir maddenin enjekte edilmesi,

* Bant ligasyonu ; Hemoroid memesinin lastik bir halka ile dibinden sıkıştırılması ve kendiliğinden düşmesinin beklenmesi,

* Cerahi yöntem ; Hemoroid memelerinin cerrahi yöntemle kesilip çıkartılmasıdır. Genel anestezi altında yapılır. Hasta aynı gün yada bir gün sonra evine gidebilir,

* Stapler hemoroidektomi ( longo tekniği ) : Stapler ( otomatik dikiş aleti ) ile bağırsağın son kısmının dairesel tarzda kesilip tekrar dikilmesi. Ağrı çok azdır. Hasta bir gün sonra normal aktivitesine dönebilir.

* Lazer hemoroidektomi veya lazerle koagulasyon : Nd-Yag lazer ile hemoroid memeleri küçültülür veya büyük hemoroidler kesilerek çıkartılır. Ağrısı çok az olduğundan işe dönme süresi daha kısadır. Hastanın lazer ameliyatından sonra hastanede yatmasına gerek yoktur. Lazer hemoroidektomi veya lazerle koagulasyon üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere ugulanır.

Ameliyat Videosu (Fistül Ameliyatı)

× Whatsapp Hattı